ورود / عضویت 0
شماره تماس : 02167917 داخلی 116

چه زمانی باید شمع خودرو را عوض کنیم

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | ﺳﻪشنبه 3 تير 1399 در ساعت 15 : 32 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

شمع موتور خودرو یک قطعه کوچک است با وظیفه ای بزرگ که تاثیر مستقیم بر روی عملکرد موتور می‌گذارد. مثل همه قطعات خودرویی، هر شمع عمر مفیدی دارد که پس از آن باید تعویض و با شمع جدید جایگزین شود.

با تمام شدن عمر مفید این قطعه، مشکلاتی در عملکرد موتور ایجاد می‌شود که با توجه داشتن به آنها، از لزوم تعویض شمع آگاه خواهید شد.
در ادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که نشان دهنده فرا رسیدن زمان تعویض شمع هستند.

- پوسیدگی شمع می‌تواند با روشن شدن چراغ چک همراه باشد. اگر چراغ چک به صورت چشمک زن عمل می‌کند، سریعا اقدام به تعویض شمع نمایید چراکه احتمال رخ دادن آسیب های جدی وجود دارد. بهتر است شمع را به صورت مرتب و پس از طی کردن مسافت مشخصی بر اساس توصیه کارخانه سازنده تعویض نمایید تا هزینه‌های بیشتری برای این قطعه نسبتا ارزان قیمت به وجود نیاید. 
- نامنظم بودن دور موتور در هنگام درجا کار کردن خودرو، و حتی آلودگی بیش از اندازه می‌تواند نشان دهنده فرسوده شدن شمع باشد.
- وظیفه شمع ایجاد احتراق برای موتور و تولید قدرت است. شمع قدیمی یا پوسیده کار سخت‌تری برای انجام دادن وظیفه خود دارد. اگر خودرو شما به هنگام استارت زدن، دچار مشکل می‌شود و مثل همیشه عمل نمی‌کند، احتمالا باید شمع را تعویض نمایید. البته باتری هم در مورد استارت زدن تاثیر گذار است و باید ابتدا از شارژ بودن باتری اطمینان حاصل کنید.
- اگر شمع پوسیده یا قدیمی شده باشد، نمی‌تواند به خوبی سوخت وارد شده به محفظه موتور را به مرحله احتراق برساند. همین عملکرد نامناسب موتور می‎‌تواند موجب بالا رفتن مصرف سوخت شود. بنابراین اگر بیش از حد معمول به پمپ بنزین مراجعه می‌کنید، بهتر است نگاهی به شمع موتور بیندازید.
- از آنجا که اختلال در عملکرد شمع، عملکرد موتور را هم دچار مشکل می‌کند، امکان ناک زدن، لرزیدن و ایجاد صدای اضافی از موتور وجود دارد. بنابراین در صورت مشاهده این علائم، شمع موتور را چک کنید
- شما با وضعیت شتاب گیری و عملکرد خودرو خود آشنا هستید. بنابراین اگر شتاب خودرو شما مانند همیشه نبود، شمع‌ها را چک کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.

نکته مهم: در هر کدام از بخش‌های مربوط به نگهداری خودرو، بهتر است همواره به دستورالعمل کارخانه سازنده توجه داشته باشید. بنابراین شمع خودرو خود را در بازه تعیین شده توسط کارخانه تعویض نمایید.

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()